קריוניקה ישראל - Cryonics Israel


מיתוסים נפוצים על קריוניקה

תחום הקריוניקה משך אליו תשומת לב רבה מאז שהרעיון הוצג לראשונה בשנות ה-60 המאוחרות. למרבה הצער, הרבה מתוך הכיסוי התקשורתי הינו מבוסס על תפישות שגויות ואמירות של "סמכויות" שאין להן ידע בתחום. עמוד זה בא לתקן חלק מן המידע השגוי המופץ אודות קריוניקה, בהתאם לפרקטיקה של היועצת ל-"קריוניקה ישראל", ארגון הקריוניקה המוביל בעולם - ארגון ALCOR.

מיתוס 1: קריוניקה היא הונאה צרכנית.
על-פי הגדרה, הונאה הינה מרמה לצורך רווח כספי. מיתוס זה נכשל בשני הסעיפים.
ראשית, קריוניקה אינה מבוססת על מרמה. להיפך, זהו תחום בעל אמינות מדעית (עיינו ב: "מכתבו הפתוח של מדען על קריוניקה"), וגם הינו זוכה לתמיכה בספרות מדעית קיימת (עיינו ב-PUBMED עבור רשימה של חלק מן המאמרים שפורסמו אודות קריוניקה).לא ידוע על קיומם של טיעונים טכניים אמינים אשר יכולים להוביל למסקנה כי קריוניקה, המבוצעת בתנאים טובים כיום, לא תעבוד.
שנית, המניע של קריוניסטים, אלו העוסקים בקריוניקה, אינו רווח כספי. ההיסטוריה של התחום רוויה באישים אשר עשו הקרבות אדירות עבור קידום הקריוניקה, ועד כה הינה ריקה מאנשים שהתעשרו ממנה. ל-"קריוניקה ישראל", Alcor ושאר הגופים הפועלים בתחום, אין בעלי חברה אשר יכול להתעשר מקריוניקה, המשכורות הינן צנועות, והדירקטוריון פועל ללא תשלום. קריוניקה ידועה כתחום שיותר מנצל את זמנם ומשאביהם של תומכיו, מאשר אחד המוביל את תומכיו לעושר פיננסי גדול.
המציאות היא שגופים מסוג זה מנוהלות על-ידי אנשים שמאמינים כי קריוניקה יכולה להציל חיים, וכאלו שהיו רוצים להפוך את הפרקטיקה לזמינה עבור עצמם, עמיתיהם, אהוביהם, וכלל העולם.

מיתוס 2: קריוניקה מקפיאה אנשים
הטכנולוגיה המועדפת כיום על ALCOR הינה ויטריפיקציה, אוזיגוג– לא הקפאה. זיגוג הינו תהליך נטול קרח, שבו יותר מ-60% מן המים שבתאים מוחלפים בכימיקלים מגנים. תהליך זה מונע קיפאון מוחלט במהלך קירור עמוק. במקום קיפאון, מולקולות פשוט נעות לאט יותר ויותר, עד לשלב שבו כל התהליכים הכימיים עוצרים בטמפרטורת המעבר לזכוכית (בקירוב, -124°C). בשונה מהקפאה, אין היווצרות קרח או נזק מקרח בקרב רקמות מזוגגות. כלי הדם הופכים למזוגגים באופן הפיך, והכליה שוחזרה והושתלה בהצלחה, תוך שרידה ארוכת-טווח, לאחר זיגוג בטמפרטורה של -135°C.

משמאל: כליית ארנב מושהה בתמיסת כימיקלי זיגוג, אך ללא תמיסת זיגוג בתוכה, קפואה לגמרי בטמפרטורה של -140°C.
מימין: כליה נוספת עם תמיסת זיגוג מוחדרת לתוכה, ומשומרת ללא קיפאון באותה טמפרטורה של -140°C.ב-2001, ALCOR הסתמכה על ההתקדמויות שפורסמו בתחום זיגוג האיברים כדי להוציא לפועל נוהל של זיגוג המוח האנושי. התהליך אינו הפיך נכון להיום עקב נזקים אחרים (שאינם נגרמים עקב קיפאון או קרח) הכולל את ההשפעה הביוכימית של תמיסת הזיגוג –אך זו מבטלת את נזקי הקרח, ושימור המבנים העדינים הינו מצוין.
השיטות הפחות מתקדמות אשר שימשו את ALCOR לפני 2001 עדיין מנעו את רוב נזקי הקיפאון. השוואתה של קריוניקה לירקות קפואים ושאר אנלוגיות מגוחכות, לפיכך, מעולם לא הייתה ראויה, אפילו לפני הכנסת תהליך הזיגוג.

מיתוס 3: קריוניקה נועדה לשימור מתים
המטרה של הקריוניקה היא להציל את חייהם של אנשים חיים, לא לחנוט את גופות המתים. מוות הינו תהליך נוירולוגי, אשר מתחיל לאחר עצירתו של הלב. דום לב גורם למוות ולו בלבד כאשר דבר לא נעשה לאחר עצירתו של הלב. קריוניקה מציעה לנקוט בפעולה. אם לבטא זאת במילותיו של מומחה לטיפול נמרץ הכותב עבור המכללה האמריקאית למנתחים, "בתקופה זו של טיפול נמרץ, מוות הינו יותר תהליך מאשר מאורע... הפרוגנוזה של מוות... אינה מהווה דיאגנוזה".
ALCOR עושה שימוש בציוד החייאה כדי להחזיר את זרימת הדם, ולשמור על יכולת הקיום של המוח לאחר עצירתו של הלב, באופן אידיאלי במהלך דקות אחדות. המשמעות היא שכל תא ורקמה בגופו של מטופל קריוני יהיו חיים באותה מידה בתחילת ההליכים הקריוניים כמו של כול מטופל רפואי אחר.את טיפול במטופל הסובל ממחלה חשוכת מרפא ניתן להעביר באופן חוקי ל-ALCOR ברגע שלב המטופל מפסיק לפעום. המוות הנקבע בחוק באותו רגע מהווה פשוט אישור על כך שאין עוד דבר שהרפואה המודרנית יכולה לעשות עבור המטופל העומד למות.
כאמור, מוות הוא תהליך, ולא מאורע המתרחש בבת אחת. המטרה של קריוניקה היא ליירט ולעצור את תהליך בתוך חלון זמנים שעשוי להיות הפיך בעתיד. הדקות הראשונות של מוות קליני הינן הפיכות בהחלט, אפילו כיום. ישנן סיבות טובות להאמין כי חלון זמנים זה יורחב אף יותר בעתיד. זוהי הסיבה ליישומה של קריוניקה גם זמן רב לאחר עצירתו של הלב. קריוניקה היא איננה אמונה בכך שניתן להשיב את המתים לחיים. קריוניקה הינה אמונה בכך שאף אחד אינו מת למעשה עד אשר תכולת המידע שבמוח אבדה, וכי טמפרטורה נמוכה דייה יכולה למנוע אבדן זה.
שלב השימור הקריוגני של קריוניקה יישאר בלתי-הפיך לזמן רב מאוד. אך אין זה אומר שמטופל קריוני הינו מת. ניתן לעצור ולהתחיל את החיים מחדש תחת התנאים הנכונים, והרבה פעמים חיים מזוהים כמוות כששיטות ההחייאה אינן מתקדמות מספיק. אם מטופלי קריוניקה יוחזרו לחיים בעתיד, אזי שלא ניתן יהיה להחשיב אותם כאילו היו מתים בהגדרה. הם יוכלו להיחשב כאילו היו ללא הכרה, אך לא מתים. לומר שקריוניקה לא יכולה לעבוד כי מטופלים קריוניים הם מתים היא טיעון מעגלי. הטיעון מניח שהמסקנה שהוא בא להוכיח היא נכונה כדי להוכיח את נכונות המסקנה!

מיתוס 4: מומחים טוענים שקריוניקה לא יכולה לעבוד
רוב המומחים בכל תחום בודד שהוא יטענו שלא ידוע להם על ראיות לכך שקריוניקה יכולה לעבוד. הסיבה לכך היא שקריוניקה הינה נושא בינתחומי המבוסס על שלוש עובדות מתוך תחומים מדעיים מגוונים שאינם קשורים ישירות זה לזה. ללא כול עובדות אלו, קריוניקה יכולה להיחשב למגוחכת. למרבה הצער, עניין זה גם הופך את מעגל המומחים שיכולים להעיר ולהציע את פרשנותם על קריוניקה למצומצם. לדוגמה, מדענים מעטים יודעים מהו זיגוג. אף פחות יודעים כי זיגוג יכול לשמר את המבנה התאי של איברים שלמים, ומוחות שלמים. למרות כי שימוש זה של זיגוג פורסם, הוא כה נדיר מחוץ לקריוניקה, שרק קריוביולוגים מעטים יודעים שהוא אפשרי.
המצב ניתן להשוואה להתפתחותן של טיסות לחלל לפני מלחמת העולם ה-2. באותה עת, "מומחים לאווירונאוטיקה" התעקשו על כך שמסע לחלל הוא בלתי אפשרי. רוברט גודארד, יחד עם כמה מדעני טילים גרמנים, היה בין הבודדים שידעו שטילים רב-שלביים יכולים "לברוח" מכוח המשיכה של כדור הארץ. אף מומחה מוסמך כראוי לא טען מעולם שקריוניקה לא תוכל לעבוד. הבעיה היא במציאת מומחים שמוסמכים דיים כדי להציג את טיעוניהם על קריוניקה.

מיתוס 5: אף מדען או רופא מכובד לא תומך בקריוניקה
למעלה מ-60 מדענים ומומחים לאתיקה חתמו על "המכתב הפתוח של המדענים" כדי לאשר את הבסיס המדעי של קריוניקה. כמו כן, מדענים ורופאים מכובדים נמנים בין חבריה של ALCOR וכן מועצות היועצים הרפואיים והמדעיים שלה, לרבות מדענים שהעידו בפני קונגרס ארה"ב אודות נושאים שאינם קשורים לקריוניקה, וכן חבר באקדמיה הלאומית למדעים של ארה"ב. בעדויות משפטיות, מדענים דגולים גם כן סיפקו ל-ALCORהצהרות מדעיות לטובת קריוניקה.
רוב הקריובילוגים (מדענים אשר מתמכים בביולוגיה בטמפרטורות נמוכות) אינם תומכים בפומבי בקריוניקה. באופן חלקי, הסיבה לכך היא שפרסום שערורייתי סביב קריוניקה נוטה לגרום להישגים במיינסטרים של קריוביולוגיה בתחומים כגון ביולוגיה רפרודוקטיבית, שימור איברים, וטיפול בשרטן, לזכות להתעלמות בלתי-מוצדקת. אך לעומת זאת, קריוביולוגים רבים נוטים להתעלם באופן בלתי-מוצדק ממידע וטיעונים שמצביעים לטובת קריוניקה. ההיסטוריה של הפוליטיזציה של קריוניקה בקרב קריוביולוגים מתועדת במאמר הבא: מלחמה קרה – המחלוקת בין קריוניסטים וקריוביולוגים.

מיתוס 6: קריוניקה משמרת "ראשים"
ל-ALCOR אין שום עניין מיוחד בשימור ראשים. העניין של ALCOR הוא לשמר אנשים. בכל גוף האדם כולו, ישנו איבר אחד שהינו חיוני לא עוררין לאישיות: המוח. פציעות מחוץ למוח הם פצעים שיחלימו. פציעות למוח פוגעות במי שאנחנו.על-ידי הכוונת מאמצי השימור אל המוח, ניתן לשמר בקור את המוח באיכות טובה יותר מאשר שיהיה ניתן במקרה של שימור כלל הגוף בקור. נצפה כי היכולת לגדל מחדש גוף שלם מסביב למוח ששוקם תהיה אחת מן היכולות הרפואיות העתידיות. אולם, הסרת המוח כיום מתוך מעטפת המגן שלו (הגולגולת) תגרום לנזק ללא צורך. לכן, ALCOR משאירה את המוח מוגן בתוך הראש במהלך השימור והאחסון. בעוד כי שימור נוירולוגי עשוי להישמע מוזר, זוהי הדרך המדעית הטובה ביותר הידועה לשימור חיי אדם ללא הגבלה. ALCOR משמרת אנשים, לא "ראשים".

מיתוס 7: קריוניקה מתנגשת עם דת
המטרה של קריוניקה היא להתגבר על מחלות רציניות על-ידי שימור ושמירה על החיים. אזי שקריוניקה עולה בקנה אחד עם עקרונות שימור החיים הן של הרפואה והן של הדת.קורבנות היפותרמיה אחרי יותר משעה ללא נשימה, דופק, או פעילות מוחית. קירור עמוק היא שיטה המשמשת לעיתים כדי "לכבות" מטופלים לפרקי זמן ארוכים במהלך פרוצדורות נוירוכירורגיות שבמהלכן יש לעצור את הלב. עוברים אנושיים משומרים קריונית ועוברים החייאה באופן סדיר. אם קריוניקה עובדת, היא תעבוד בגלל היותה זהה ביסודה לצורות אחרות של אנאביוזה אשר כבר מוכרות לרפואה כיום. מטופלים במצבים אלו מוכרים כשרויים בתרדמת עמוקה, לא מוות.
מטופלים קריוניים, מבחינה דתית,הינם שווי-ערך למטופלים מחוסרי-הכרה השוכבים בבית חולים עם פרוגנוזה בלתי-ידועה.חיבורים מרגשים המאשרים את המוסריות והערך של קריוניקה נכתבו הן על-ידי הכנסייה הקתולית והן הפרוטסטנטית. מאמינים של זרמים נוצריים שונים, לרבות כנסיית ישוע המשיח של קדושי אחרית-הימים (המורמונים), הצטרפו ל-ALCOR, בנוסף למאמינים מקרב דתות אחרות. למידע נוסף, עיינו במאמר "נצרות וקריוניקה" וכן מאמרים אחרים במדור הדת בספריה של ALCOR.ALCOR מקדמת בברכה תרומות כתובות מקרב מאמיני כלל הדתות המאמתות את טבעה משמר החיים של הקריוניקה. ואף ביהדות אין איסור גורף לקריוניקה.

מיתוס 8: קריוניקה היא תענוגם של אנשים עשירים
רוב חבריה של ALCOR הינם אנשים ממעמד הביניים, אשר מממנים קריוניקה באמצעות ביטוח חיים. קריוניקה הינה נגישה לכל אדם צעיר ובריא בעולם המתועש שהינו בעל תכנון להצטרף אליה. עבור אדם צעיר, העלות של קריוניקה במהלך כל חייו לא תעלה על זו של עישון, טלוויזיית כבלים, או אכילה בחוץ באופן קבוע.

מיתוס 9: קריוניקה מקודמת על-ידי פחד בלתי-רציונלי מפני מוות
אם רצון חזק לחיות הוא איננו אלא ביטוי של פחדנות, אז בשביל מה לטפל במחלות רציניות? באופן מסקרן, מקימי התחום, רוברט אטיגר וג'רי ליף,הינם שניהם לוחמים וטרנים, שהפגינו בחייהם אומץ רב יותר מן המבקר הממוצע של התחום. רצון רציונלי להמשיך לחיות איננו זהה לפחד בלתי-רציונלי ממוות. במילותיו של הביולוג פיטר מדוור, "... אין אף אינסטינקט ביולוגי שמושרש עמוק יותר מאשר זה המבטא את עצמו כאחיזה איתנה בחיים, ישנו כבוד רב יותר, וכן אנושיות רבה יותר, במלחמה על החיים, מאשר שישנם בוויתור על הנכס היקר ביותר שלנו, אשר נרכש במאמץ כה רב".

חזרה למרכז מידע